Srebrenitsa Soykırımı Kurbanları Toprak Altına Veriliyor: 29. Yılında 14 Ceset İçin Mezarlar Hazır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bosna Hersek’teki Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın 29. yılında, toplu mezarlarda bulunan ve bu yılki anma törenlerinde defnedilecek olan 14 kurban için mezar yerleri hazırlandı. 11 Temmuz’da gerçekleşecek olan anma törenlerinde toprağa verilecek olan 14 kurbanın defin işlemleri için Potoçari Anıt Mezarlığı’nda hazırlıklar sürüyor. Visoko Şehir Mezarlığı Müdür Yardımcısı Kenan Karavdic, mezar yerlerinin hazır hale getirildiğini belirtirken, cenazeleri taşıyacak olan konvoyun yarın Visoko’dan yola çıkacağını ve Saraybosna’ya giderek ardından Potoçari Anıt Mezarlığı’na varacağını açıkladı.

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edilmişti. Sırplar, kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin verirken en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletmişti. Katledilen Boşnaklar toplu mezarlara gömülmüştü.

Savaşın ardından başlatılan kayıp arama çalışmaları sonucunda toplu mezarlarda bulunan cesetlerin kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoćari Anıt Mezarlığı’nda gerçekleştirilen törenle toprağa verildikleri biliniyor. Bugüne kadar birçok kurbanın mezar yerine ulaşıldı ve toplu biçimde defnedildi.

Yaşanan soykırımın ardından Bosna Hersek’te ve tüm dünyada insanlık adına büyük bir acı ve utanç yaşanmıştı. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı, insanlığın gözlerini bir kez daha savaşın ve nefretin neler yapabileceğine çevirmiştir.

Srebrenitsa Soykırımı, tarihe kara bir leke olarak geçerken, anma törenleri her yıl bu acıyı ve kayıpları hatırlamak için düzenlenmektedir. Defnedilecek olan 14 kurbanın mezarları hazırlandı ve anma törenleri için geri sayım başladı. Törene katılacak olanlar, kayıplara ve yaşanan acılara saygı göstererek, bir daha bu tür vahşetlerin yaşanmaması için dua edecekler.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Srebrenitsa Soykırımı Kurbanları Toprak Altına Veriliyor: 29. Yılında 14 Ceset İçin Mezarlar Hazır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!