TAİK Başkanı Murat Özyeğin’den Türkiye-Amerika İlişkilerine Yönelik Önemli Çıkış: “ABD İLE YAPILACAK İŞBİRLİĞİNE YENİ BİR BOYUT KAZANDIRACAĞIZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye-ABD İlişkilerinde TAİK Başkanı Murat Özyeğin, önemli açıklamalarda bulundu. Özyeğin, bu dönemde uzun vadeli ekonomik ortaklıkların kararlılığını test eden zorluklar yaşandığını belirtti. Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde olumlu bir ivme olduğunu dile getiren Özyeğin, ikili ticaret hacminin 31 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ve Türkiye’nin ABD’ye ihracatının son 5 yılda yüzde 60 arttığını ifade etti.

Özyeğin, Türkiye’deki ABD kaynaklı yatırımların 14,3 milyar dolar, ABD’deki Türk yatırımlarının ise 9,7 milyar dolar olduğunu açıkladı. Özyeğin, 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine ulaşmak adına önümüzdeki dönemde yoğun çaba sarf edeceklerini belirtti. Ayrıca, 2023’ün Eylül ayında gerçekleştirilen 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nda Amerikan Türk İş Dairesi (ATBR) ile işbirliği anlaşması imzalandığını sözlerine ekledi.

Özyeğin, Türkiye-ABD ilişkilerinde bölgesel ve küresel gelişmelerin etkisiyle olumlu bir atmosfer oluştuğunu belirtti. İkili ilişkilerin gelecekte de olumlu bir seyir izleyeceğini vurgulayan Özyeğin, ABD ile üçüncü ülkelerde yapılacak işbirliğinin önemine değindi. Ayrıca, TAİK’in marka etkinliği olan Türkiye Yatırım Konferansı’nın bu yıl 3 etkinlikle düzenleneceğini ve Amerikalı fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i bir araya getirecekleri bilgisini paylaştı.

TAİK Başkanı, Amerika Türkiye Konferansı’nın (ATC) uzun aradan sonra tekrar düzenleneceğini ve ABD Ticaret Bakanlığı’nın en büyük ticaret heyeti organizasyonu olan “Trade Winds”in 13-15 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirileceğini söyledi. Programda 100’den fazla Amerikan firmasının yer alması bekleniyor. Özyeğin, Türk-Amerikan ilişkilerinin referans noktalarından biri olan ATC’nin 39. kez gerçekleşeceğini ve Türkiye’nin seçilmiş olmasının iki ülke ticari ilişkilerinin geleceği için önemli bir gösterge olduğunu belirtti.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
TAİK Başkanı Murat Özyeğin’den Türkiye-Amerika İlişkilerine Yönelik Önemli Çıkış: “ABD İLE YAPILACAK İŞBİRLİĞİNE YENİ BİR BOYUT KAZANDIRACAĞIZ”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!