Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Orman Yangınları ve Hayvan Koruma Hakkında Açıklamalarda Bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Anadolu Web TV Ankara Temsilcisi Ahmet Ergen’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Yumaklı, geçen yıllara göre yangın sayısında artış yaşandığını belirtti. Şu ana kadar 1517 orman yangını çıktığını ve geçen yıla göre yüzde 132 artış olduğunu açıkladı. Yangınların çoğunun insan kaynaklı olduğunu vurgulayan Yumaklı, asıl olanın yangınların çıkmamasını sağlamak olduğunu dile getirdi. 25 bin görevli ve 120 bin gönüllünün yangınlarla mücadele ettiğini söyledi.

Zarar gören alanlarda ağaçlandırma çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bakan Yumaklı, her yıl 500 milyon tohumu toprağa eklettiklerini ve imara açılan alan olmadığını vurguladı. Ayrıca 2023 yılına kadar hasar gören alanların ağaçlandırılacağını sözlerine ekledi. Bazı ülkelerin Antalya’daki merkezlerine gelerek yangınla mücadele konusunda eğitim aldığını da paylaştı.

Sahipsiz sokak hayvanları konusunda yapılacak düzenlemeleri de değerlendiren Bakan Yumaklı, hayvan sahiplenme ve kısırlaştırma konularına odaklanacaklarını belirtti. Hayvanlara eziyet edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Destekleme modellerine getirilecek değişikliklere de değinen Bakan Yumaklı, teknik çalışmaların sona erdiğini ve ilk defa kadınlara ve gençlere hayvansal üretim için destek sağlanacağını aktardı. Ayrıca fahiş fiyatlar konusunda da yasal düzenlemeler yapıldığına dikkat çekti.

Çay ve buğday taban fiyatları konusunda çiftçilerin zarar etmeyeceğini garanti eden Bakan Yumaklı, TMO’nun 2 ton buğday alımı yaptığını ve ödemelerin 45 gün içinde gerçekleştirileceğini belirtti. TMO tarafından alınan ürünlerin fiyatının altına düşmesi durumunda üreticilere destek sağlayacaklarını belirtti. TMO’nun açıkladığı fiyatın referans olduğunu ancak tavan fiyat olmadığını vurguladı.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Orman Yangınları ve Hayvan Koruma Hakkında Açıklamalarda Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!