Tel Aviv’de Binlerce Kişi Hükümetin İstifasını İstiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tel Aviv’de, İsrail’in başkenti, yaklaşık on bin kişi, hükümetin istifa etmesi ve erken seçim talepleriyle gösteri düzenledi. Göstericiler, İsrail hükümetine artık yeter demek için bulunduklarını ve seçim ve yeni bir hükümet istediklerini belirtti. Özellikle Gazze’deki İsrailli esirlerin durumu ve hükümetin güvenlik konularına yeterince önem vermediği konusunda eleştirilerde bulundu. Polisle zaman zaman gerginlik yaşandı ve gösteriler sırasında bir grup savaş karşıtı protesto gerçekleştirdi.

İsrail ordusunun Gazze’de yaptığı katliamın yüz günü aşkın bir süredir devam etmesiyle birlikte, Tel Aviv’de hükümet karşıtı gösteriler artmaya başladı. Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki hükümet, ülkenin güvenliği konusunda yetersiz kaldığı ve Gazze’deki İsrailli esirlerin durumu konusunda umursamazlıkla suçlanarak eleştirildi. Göstericiler, Habima ve Müze Meydanı’nda toplanarak hükümetin istifasını ve erken seçime gitmeyi talep ettiler.

Göstericiler, hükümetin İsrail halkını yüzüstü bıraktığını ve güvenlik krizlerini çözme konusunda yetersiz kaldığını ifade ettiler. Özellikle 7 Ekim’deki gelişmelerin sorumluluğunu kabul eden güvenlik bürokrasisine rağmen, Başbakan Netanyahu’nun bu konudaki sorumluluğu üstlenmemesini eleştirdiler. Ayrıca, Müze Meydanı’nda İsrailli esirleri kurtarmak için yapılan gösteri de trafiği kapatma girişimleriyle dikkat çekti.

Savaş karşıtı bir grup da Kaplan Caddesi’nde ateşkes çağrısı yaparak, İsrail ordusunu Gazze’de gerçekleştirdiği katliam nedeniyle eleştirdi. Ellerinde savaş karşıtı sloganlar ve dövizlerle toplanan yaklaşık iki yüz kişilik grup, İsrail’in savaş politikalarını protesto etti. Göstericiler, hükümetin savaş politikalarının sona ermesi ve barışçıl çözümlerin bulunmasını talep ettiler.

Tel Aviv’de yaşanan bu gösteriler, hükümetin iç ve dış politikalarına yönelik artan eleştirilerin bir göstergesi olarak dikkat çekti. Göstericiler, hükümetin güvenlik konusundaki politikalarını ve Gazze’deki İsrailli esirlerin durumunu tartışmaya açarak, hükümetin istifasını ve erken seçime gitmeyi talep ettiler.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tel Aviv’de Binlerce Kişi Hükümetin İstifasını İstiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!