Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kadın Kooperatifleri İçin Dev Hibe Programı Açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de faaliyet gösteren kooperatifler hakkında bilgiler verdi. Bakan Bolat, ülke genelinde Ticaret, Tarım ve Orman, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının görev alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 50 bin kooperatifin, 35 bininin aktif durumda olduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye’de 1138 kadın kooperatifi bulunduğunu ve 40’tan fazla farklı türde kooperatif olduğunu vurguladı.

2020 yılında başlatılan KOOP-DES programından bahseden Bolat, programın kadın kooperatiflerine yönelik projeleri desteklediğini söyledi. 2020’de 41 ilde 139 kooperatifin 141 projesine 14,3 milyon lira hibe sağlandığını belirten Bolat, programın 2021 ve 2022’de de devam ettiğini ve toplamda 96 milyon 966 bin lira hibe sağladıklarını açıkladı. 2020’den beri KOOP-DES’ten 714 kooperatifin 757 projesinin desteklendiğini belirtti.

Bolat, geçen yılın sonuna kadar sadece kadın kooperatiflerine yönelik destek veren KOOP-DES’in bu yıl itibarıyla tüm kooperatiflere açık olduğunu ifade etti. Kooperatiflerin öncelikli olarak yenilikçilik alanında faaliyet gösterenlerin desteklendiğini belirten Bolat, çok sayıda sektörde faaliyet gösteren kooperatiflerin hibenin yanı sıra ekipman alımı, personel istihdamı ve fuar katılımı gibi desteklerden faydalanabildiğini aktardı.

Kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması amacıyla yapılan faaliyetlere de değinen Bakan Bolat, e-ticaret, ihracat, kadın kooperatifleri ve mevzuat konularında eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Bu yıl çevrim içi ve yüz yüze yapılan faaliyetlerle 5 binden fazla kişiye ulaşıldığını söyleyen Bolat, kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve ilgililerin bilgi birikiminin artması için eğitim çalışmalarının çevrim içi ağırlıklı devam edeceğini ifade etti.

Son olarak, Bakanlık olarak sosyal kooperatifçilik, yenilenebilir enerji ve kampüs kooperatifleri gibi alanlarda da çalışmalar yürütüldüğünü belirten Bolat, ülke genelinde kooperatifçiliğin daha da geliştirilmesi ve ilgililerin bilgi düzeylerinin artırılması için çaba harcadıklarını vurguladı.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kadın Kooperatifleri İçin Dev Hibe Programı Açıkladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!