UNDP Başkanı: Gelişmekte Olan Ülkeler Borç Kriziyle Karşı Karşıya!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılarak, gelişmekte olan ülkelerde borç krizi konusunda uyarılarda bulundu. Steiner, enflasyonist baskılar ve faizdeki artışın gelişmekte olan ülkelerin büyük bir borç kriziyle karşı karşıya kalmasına yol açtığını belirtti. Bu durumun özellikle en az gelişmiş ülkeler için büyük bir kalkınma gerilemesi olduğunu vurguladı.

UNDP Başkanı Steiner, uluslararası toplumun sorunu çözmede proaktif olamadığını ve 52 gelişmekte olan ülkenin temerrüde düşme riski altında olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. Bu durumun sadece finansal piyasalar için değil aynı zamanda bu ülkelerde yaşayan en yoksul kesimin de etkilenebileceğini belirtti. Steiner, geleneksel kalkınma finansmanlarının geri çekildiğini ve kalkınma kuruluşlarının bütçelerinin kısıldığını gözlemlediklerini belirterek, bu durumun önümüzdeki yıllar için yeni riskler yaratacağını söyledi.

UNDP Başkanı Achim Steiner, Dünya Ekonomik Forumu’nda gelişmekte olan ülkelerin finansman sorunlarına dikkat çekerek, borç krizinin temerrüde düşme riskini artırdığını ve uluslararası toplumun bu konuda proaktif bir yaklaşım sergilememesinin büyük bir stratejik hata olduğunu belirtti. Bu durumun finansal piyasaların yanı sıra en yoksul kesimin de yaşadığı ülkeler için ciddi bir sorun teşkil ettiğini vurguladı.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
UNDP Başkanı: Gelişmekte Olan Ülkeler Borç Kriziyle Karşı Karşıya!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!