Uzay Alanında Türkiye’nin Hedefleri Belli Oldu: İşte Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, insanlı uzay görevlerinde yeni uluslararası işbirlikleriyle Türkiye’nin uzay alanında bilimsel araştırma kapasitesini ileriye taşımak için çalışacaklarını belirtti. Kacır, Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşunu başarıyla tamamlayarak Türk halkının gururunu yaşattığını vurguladı.

Bakan Kacır, Milli Uzay Programı ilan edildiğinde en dikkat çekici hedefin “Türk Astronot ve Bilim Misyonu” olduğunu belirterek, Türk astronotlarını seçmek için çağrıda bulunduklarını ve bu misyon doğrultusunda eğitim verdiklerini açıkladı. Gezeravcı ve Atasever’in uzay misyonu için seçildiğini ve başarılı bir şekilde eğitim aldıklarını ifade etti.

Kacır, Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşunu icra ederken farklı deneyler gerçekleştirdiğini ve bunun insanlı uzay görevlerinde yeni işbirliklerine kapı açtığını belirtti. Atasever’in uçuşunda yaptığı deneylerin önemine vurgu yaparak gelecek dönemde daha fazla uluslararası işbirlikleriyle Türkiye’nin uzay araştırmalarının kapasitesini geliştireceklerini söyledi.

Bakan Kacır, Türkiye’nin uzay alanında AR-GE ve inovasyon yetkinliklerini artırarak ekonomik değere dönüştüreceğini ve bu alanda güçlü bir rol üstleneceğini belirtti. Türksat 6A gibi önemli projelerle Türkiye’nin uzay teknolojileri alanında ilerlediğini ifade eden Kacır, yeni projelerle uzay sanayisini daha da ileriye taşımayı planladıklarını açıkladı.

Kacır, uzay alanında Türkiye’nin ilgisini artırmaya devam edeceklerini ve TEKNOFEST gibi etkinliklerle gençlerin uzay bilimi ve teknolojileriyle ilgilenmelerini sağlayacaklarını belirtti. Ay Programı gibi önemli hedeflere ulaşmaya çalıştıklarını ve milli imkanlarla geliştirdikleri uzay araçlarıyla uluslararası alanda yer edinmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Son olarak Bakan Kacır, Cumhurbaşkanı’na ve millete olan minnetlerini sunarak, Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli adımlar atmaya devam edeceğini ve milletin desteğiyle bu alanda daha da ilerleyeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Uzay Alanında Türkiye’nin Hedefleri Belli Oldu: İşte Detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!