Uzay İstasyonunun Amaçları: Laboratuvar, Gözlemevi ve Daha Fazlası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kurulma amacı, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ile Rusya Federal Uzay Ajansı arasındaki orijinal ortak niyet bildirgesine dayanmaktadır. İstasyonun bir laboratuvar, gözlemevi ve fabrika olarak hizmet vermesi planlanmıştı. Ayrıca, gelecekteki Ay, Mars ve çeşitli astroid görevleri için ulaşım, bakım ve ara üs olarak kullanılması öngörülmüştür. 2010 yılında ABD ulusal uzay poliçesinde, istasyona mevcut görevlerinin yanı sıra ticari, diplomatik ve eğitim amaçlı görevler verilmiştir.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörünge yüksekliği 330 km ila 435 km arasında değişmektedir. İstasyonda saatte 28.000 kilometrelik bir hızla dönüş yapılmaktadır. İstasyonda çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar arasında aşı geliştirilmesi, kanser tedavisi, akışkanların uzaydaki hareketleri, beslenme ve ayrıca bitkilerin ağırlıksız ortamda davranışları gibi konular bulunmaktadır. Bunlar, insanlık için gelecekte faydalı olabilecek bilimsel bulgular elde etmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ile Rusya Federal Uzay Ajansı arasındaki ortak niyet bildirgesine dayanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kuruluş amacı belirlenmiştir. İstasyon, sadece bilimsel araştırmaların yapıldığı bir laboratuvar olarak değil, aynı zamanda gelecekteki uzay misyonları için bir ara üs olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, uzay istasyonundaki çalışmalar aşı geliştirilmesi, kanser tedavisi ve bitkilerin ağırlıksız ortamdaki davranışları gibi birçok alanda önemli bilimsel keşiflere yol açmıştır. Bu çalışmalar, insanlık için önemli sağlık ve uzay araştırmalarına ışık tutmaktadır.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Uzay İstasyonunun Amaçları: Laboratuvar, Gözlemevi ve Daha Fazlası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!