Van-Bahçesaray Yolu 119 Gündür Kapalı! Çığ Tehlikesi Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van-Bahçesaray kara yolunun 119 gün önce çığ riski sebebiyle kapatılmasıyla başlayan sıkıntılı süreç devam ediyor. 22 Aralık 2023 tarihinde şiddetli kar yağışı sonrası meydana gelen çığlar nedeniyle yolun ulaşıma kapanması, 29 Aralık 2023 tarihinde yapılan çalışmalar sonucu yolun tekrar açılmasına fırsat vermedi. Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Çığ Tehlikesini Belirleme ve İzleme Komisyonu, yaptıkları inceleme sonucunda çığ riskinin devam ettiğini tespit ederek yolun trafiğe açılmasına izin vermedi.

Van-Bahçesaray yolunun 119 gün boyunca kapalı olması, bölgedeki çığ tehlikesinin ciddiyetini gözler önüne seriyor. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Görentaş Şantiye ekipleri, Ramazan Bayramı sonrası bölgede çalışma başlatarak yolun tekrar ulaşıma açılması için yoğun bir çaba harcamaktadır. Bölgedeki kar kalınlığının 5 metreye kadar ulaştığı belirtilirken, ekipler çığ riskine karşı büyük bir titizlikle çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle 2020 yılında yaşanan çığ faciasında 42 kişinin hayatını kaybettiği bölgede çalışmaların hızla yürütülmesi büyük önem taşımaktadır.

Yolun kapalı olmasından dolayı yaşanan olumsuz durumları en aza indirmek için ekipler, yoğun bir mesai harcayarak düşen çığları açarak yolun tekrar ulaşıma açılmasını sağlamayı amaçlıyor. Bölgedeki çığ riski devam ettiği için bu süreçte dikkatli ve hızlı bir çalışma gerekmektedir. Van-Bahçesaray yolunun ulaşıma açılması için tüm ekip ve ekipmanlarla sahada çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

İlerleyen günlerde yaşanabilecek yeni kar yağışları ve çığ olayları dikkate alınarak ekipler, bölgede titizlikle çalışmalarını yürütmeye devam edeceklerdir. Van-Bahçesaray kara yolunun tekrar ulaşıma açılması için çalışmaların devam etmesi, bölgedeki vatandaşların ve sürücülerin güvenliği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu süreçte, ekiplerin özverili çalışmalarıyla yola düşen çığlar açılarak yolun tekrar kullanıma açılması sağlanacaktır.

Kaynak: www.iha.com.tr/van

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Van-Bahçesaray Yolu 119 Gündür Kapalı! Çığ Tehlikesi Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!