Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Önemli Karar: K Türü Yetki Belgeleri Odaya Devredildi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da, yurtiçi eşya taşımacılığı veya hususi taşımacılık yapacak gerçek ve tüzel kişilerin alması gereken K türü yetki belgeleriyle ilgili düzenleme yetkisi Van Ticaret ve Sanayi Odası’na devredildi. Bu belgeler, taşımanın şekline göre K1, K2 ve K3 olarak farklı türlere ayrılmaktadır. Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelerek bu süreci değerlendirdi.

Takva, yönetim kurulu olarak yaşadıkları süreci anlatarak, 2008 yılında TOBB ile Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan protokolle 2008-2012 yılları arasında lojistik sektörünün belgelendirilmesi amacıyla K türü yetki belgelerinin odalar tarafından da verilmesine olanak tanıyan bir protokolün yürürlüğe girdiğini belirtti. Ancak, daha sonra belgelerin dağıtımında yaşanan problemler nedeniyle hukuki süreçler başlatıldığını ve bu sürecin 12 yıl boyunca devam ettiğini ifade etti.

Hukuki sürecin sonucunda 6 ay önce yerel mahkemeden beraat aldığını ve bu süreç sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın odanın yetkisini iptal ettiğini belirten Takva, valilik ve Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bu yetki belgelerini vermeye başladığını söyledi. Ancak, yerel mahkeme kararının ardından yönetim kurulu tarafından alınan kararla itibarlarını geri kazanmak için süreci başlattıklarının altını çizdi.

Takva, 15 Mart tarihinde taleplerinin kabul edildiğini ve Ulaştırma Bakanlığı ile TOBB’un K türü yetki belgelerinin tekrar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından dağıtılmasına ilişkin bir kararlaştırma ve protokol imzaladıklarını belirtti. Bu durumun kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Takva, Diyarbakır Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nden gelen uzmanlarla birlikte ilk belge düzenleme sürecinin başladığını söyledi. Takva, sektöre hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Kaynak: habergurpinar.com

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Önemli Karar: K Türü Yetki Belgeleri Odaya Devredildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!