Yapay zeka iş dünyasını nasıl etkiler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, yapay zekanın gelişmiş ekonomilerdeki işleri yaklaşık yüzde 60 oranında etkileme potansiyeline sahip olduğunu açıkladı. Bu durumda, işçilerin yapay zeka teknolojisinden faydalanarak üretkenliklerini artırmaları bekleniyor. Ancak diğer durumlarda ise yapay zeka, insanlar tarafından yapılan önemli görevleri yerine getirme yeteneğine sahip olabileceğinden, bu durum iş talebini azaltabilir, ücretleri etkileyebilir hatta bazı işleri ortadan kaldırabilir.

IMF’nin tahminlerine göre, düşük gelirli ülkelerde ise yapay zeka teknolojisinin işleri yüzde 26 oranında etkileyeceği öngörülüyor. Bu durumda, altyapısı olmayan ülkeler uluslararası düzeyde eşitsizlikle karşılaşabilirler. Ayrıca yapay zeka toplumlardaki farklı kesimleri de etkileyebilir. Genç çalışanlar, yapay zekayı benimsemelerinin ardından maaşlarında artış görebilirken, yaşlı çalışanlar geride kalabilir.

Georgieva, ülkelerin kapsamlı sosyal güvenlik ağları oluşturması gerektiğini ve çalışanlara eğitim programları sunmanın hayati öneme sahip olduğunu belirtti. “Bunu yaparak, yapay zeka geçişini daha kapsayıcı hale getirebilir, geçim kaynaklarını koruyabilir ve eşitsizliği sınırlayabiliriz” dedi. Georgieva’nın uyarılarıyla birlikte, yapay zeka teknolojisinin iş dünyasındaki etkileri dünya genelinde gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Yapay zeka iş dünyasını nasıl etkiler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!