YAŞI YAKIN KARDEŞLERDE RUH SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ BÜYÜK ETKİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ruh sağlığı üzerine yapılan bir araştırmada, gençlerin kardeş sayısının artmasıyla ruh sağlıklarının daha kötü olduğu bulundu. Özellikle kız ve erkek kardeşlerin yaşları birbirine yakın olduğunda daha büyük etkiler görüldü. Araştırmacılar, bu durumun ebeveynlerin dikkatinin bölmüş olmasından kaynaklandığını düşünüyor. Ayrıca, en iyi ruh sağlığına sahip gençlerin en yüksek sosyoekonomik avantajlara sahip ailelerden geldiği tespit edildi.

Araştırmayı yürüten Dr. Downey, “Ebeveynleri bir pasta gibi düşünürseniz, tek çocuk olmak tüm pastayı almanız anlamına gelir.” dedi. “Ancak daha fazla kardeş eklediğinizde çocuklar ebeveynlerinden daha az ilgi görebiliyor ve bu da onların zihinsel sağlıklarını etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Araştırmacılara göre, aynı yaşta olan kardeşlere sahip gençlerin daha kötü durumda olması, ebeveynlerin ilgisinin daha fazla bölündüğünü gösteriyor. Bu durum, gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre ABD’de tek çocuklu aileler, genellikle en iyi ruh sağlığına sahip gençlere sahip olurken, Çin’de ise tek çocuk politikası nedeniyle yaklaşık üçte biri çocuğun tek çocuk olduğu belirlendi. Bu durum, çocukların sosyoekonomik durumunun ruh sağlığı üzerinde etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Aynı zamanda, önceki çalışmalar kardeşlerin olumlu etkileri olduğunu gösterirken, bu araştırma karmaşık bir tablo ortaya koyuyor. Fazla kardeşi olan çocukların, diğerleriyle daha iyi anlaştığı ve boşanma olasılıklarının daha düşük olduğu tespit edildi. Bu durumun, çocukların yakın ilişkiler kurma konusunda deneyimli olmalarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
YAŞI YAKIN KARDEŞLERDE RUH SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ BÜYÜK ETKİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!