Yerköy-Kayseri hızlı tren hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası ihracat kredi kuruluşları, Birleşik Krallık İhracat Kredi Kuruluşu (UKEF) öncülüğünde Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlayacak. Kredi sözleşmesi için İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğunda imza töreni düzenlendi. Finansman, Avusturya’nın OeKB, İtalya’nın SACE ve Polonya’nın KUKE kuruluşları ile İslami Yatırım ve İhracat Kredi Sigortası Kurumu (ICIEC) tarafından sağlanacak. Finansmanın 140 kilometrelik düşük karbonlu elektrikli demir yolu hattının geliştirilmesine katkıda bulunması öngörülürken, Türkiye’nin düşük karbonlu demir yolu ağını genişletmesine, kara yolu sıkışıklığını azaltmasına ve Yerköy-Kayseri güzergahındaki net emisyonları yılda 6 bin 500 ton karbondioksit eşdeğerinin üzerinde azaltmasına yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

Birleşik Krallık İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, törende yüksek hızlı elektrikli demir yolu hattı kredi sözleşmesinin İngiltere ve Türkiye arasındaki güçlü ikili ilişkilerin güzel bir örneği olduğunu söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez ise “Bu projenin hayata geçirilmesinin, standart demiryolu bağlantısı açısından ülkemiz için çok değerli olacağına inanıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla büyük şehirler ve çevre bölgeler arasındaki erişilebilirlik artacaktır. Bu tür demiryolu projeleri şehirlerin ve bölgesel merkezlerin imajına ve erişilebilirliğine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.”

UKEF, Avusturya, İtalya ve Polonya ihracat kredi kuruluşları ile ICIEC, Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattının Yerköy-Kayseri bölümü için 1,2 milyar euro finansman sağlayacak. Mitsubishi UFJ Financial Group, yetkilendirilmiş lider düzenleyici kuruluş olarak finansmanın sağlanmasında rol alacak. Finansmanın, UKEF’in Avusturya’nın OeKB, İtalya’nın SACE ve Polonya’nın KUKE kuruluşlarıyla oluşturduğu partnerlik sonucunda Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için sağlayacağı 1,027 milyar euro ve ICIEC’nin ayrıca sağlayacağı 220 milyon euroyu kapsıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ise sürdürülebilir, güvenli, etkin ve verimli bir ulaşım altyapısı oluşturmanın her zaman öncelikleri olduğunu belirtti.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Yerköy-Kayseri hızlı tren hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlanacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!