Yüksek Stres Seviyesi Olanların Obezite ve Kalp Hastalığı Riski Yüksek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney California Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlığı Çalışmaları’nda yapılan bir araştırmada, 13 ila 24 yaşları arasındaki 276 kişinin stres seviyeleri incelendi. Katılımcılar, stres seviyelerine göre dört gruba ayrıldı: “sürekli yüksek stres”, “zaman içinde azalan stres”, “zaman içinde artan stres” ve “sürekli düşük stres”.

Araştırmacılar, stres seviyesi yüksek kişilerin ilerleyen yaşlarda daha fazla kilo aldığını, obezite riskinin yüksek olduğunu ve bu nedenle kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin de arttığını tespit etti. Bununla birlikte, stres seviyesi yüksek kişilerin ilerleyen yaşlarda damar sağlığı ve tansiyon problemleri açısından daha kötü bir durumda oldukları da belirlendi.

Araştırmanın yazarlarından Güney California Üniversitesi Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi Fanqi Guo, “Bu çalışma, erken yaşlarda stres yönetiminin, koruyucu sağlık davranışı olarak önemini gösteriyor.” ifadesini kullandı. Ayrıca, araştırmanın sonuçları “American Heart Association” dergisinde yayımlandı. Bu sonuçlar, stresin sağlık üzerindeki etkilerini anlamak ve stresin uzun vadeli sonuçlarını incelemek açısından önemli bir katkı sağlamaktadır.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Yüksek Stres Seviyesi Olanların Obezite ve Kalp Hastalığı Riski Yüksek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!