Yüz Sıcaklığı ile Hastalıklar Arasındaki Bağlantı Çözüldü: Yapay Zeka ile Erken Teşhis Mümkün mü?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmacılar yüzün farklı bölgelerindeki sıcaklık değişimiyle hastalıklar arasındaki bağlantıyı ortaya çıkaran yeni bir çalışma yürüttü. Çalışmaya göre, yüzün çeşitli bölgelerindeki sıcaklık farkı kronik hastalıklarla ilişkili. Bilim insanları, yapay zeka destekli bir termal kamera kullanarak doktorların hastalıkları daha erken tespit edebileceğini öne sürdü.

Yaklaşık 2 bin 800 Çinli katılımcının yüzünün termal fotoğrafını çeken araştırmacılar, bu görsellerde 54 nokta belirledi. Daha sonra bu termal verilerle eğitilen bir yapay zeka modeli, farklı bölgelerdeki sıcaklıklara bakarak katılımcıların “termal yaşını”, yani sıcaklığa göre biyolojik yaşını tahmin etti. Cell Metabolism isimli dergide yayınlanan çalışmada burun ve yanakların yaşlandıkça soğuduğu bulundu. Sonuçlar ayrıca, metabolik bozuklukların göz çevresinde sağlıklı bireylere kıyasla daha yüksek sıcaklıklara neden olduğunu gösterdi.

Bir sonraki adım olarak araştırmacılar, sağlıklı bir alışkanlığın bir kişinin termal yaşını etkileyip etkilemediğini görmek için bir deney yaptılar. 23 katılımcıya iki hafta boyunca günde en az 800 kez ip atlamalarını söylediler. Şaşırtıcı bir şekilde, katılımcılar bu kısa egzersiz alışkanlığı sayesinde termal yaşlarını beş yıl azalttılar. Araştırma ekibi, termal yüz görüntülemenin uyku bozuklukları veya kalp sorunları gibi diğer hastalıkları teşhis edip edemeyeceğini araştırmayı planlıyor.

Yöntem henüz ilk aşamalarında fakat araştırmacılar erken teşhis yapabilecek bu uygulamanın bir gün hastanelerde kullanılacağını umuyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Yüz Sıcaklığı ile Hastalıklar Arasındaki Bağlantı Çözüldü: Yapay Zeka ile Erken Teşhis Mümkün mü?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!