Araştırma: İklim Değişikliği Ekonomiye 2050’de Yüzde 19’luk Gelir Kaybı Getirebilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Potsdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsü’ndeki (PIK) bilim insanları, son 40 yılda 1600’den fazla bölgeden elde edilen ampirik verilere dayanarak, değişen iklim koşullarının ekonomik büyüme üzerinde gelecekteki etkilerini ve bu etkilerin kalıcılığını değerlendirdi. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, karbon emisyonlarının azaltılması bile dünya ekonomisinin 2050’ye kadar yüzde 19’luk gelir kaybına uğramasına neden olabilir. Bu zarar, küresel sıcaklık artışını 2 dereceyle sınırlandırmak için gereken azaltım maliyetlerinden altı kat daha büyük.

Gelecek 26 yıla odaklanan araştırmaya göre, küresel sıcaklık artışının dünya ekonomisi üzerinde yıllık 38 trilyon doları bulabileceği tahmin ediliyor. Özellikle artan sıcaklıklar ve bunun yarattığı değişkenlikler nedeniyle ekonomik kayıplar yaşanabilir. PIK bilim insanı Maximilian Kotz ve araştırmanın baş yazarı, Kuzey Amerika ve Avrupa gibi bölgelerde ciddi gelir düşüşleri olacağını belirtirken, Güney Asya ve Afrika’nın en ciddi şekilde etkileneceğine dikkat çekti.

Analist Leonie Wenz’e göre, Almanya, Fransa ve ABD gibi gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere tüm ülkelerde iklim değişikliğinin büyük ekonomik zararlara yol açtığını dile getirdi. Emisyonları büyük ölçekte ve derhal azaltmanın gerekliliğine vurgu yaparak, 2050’ye kadar küresel ekonomi üzerindeki zararların artacağını ve yüzde 60’a varabileceğini belirtti.

PIK bilim insanı Anders Levermann, iklim değişikliğinin adil olmayan etkileri olduğunu vurgulayarak, tropik bölgelerin en çok zararı göreceğini ifade etti. Daha fazla sıcaklık artışının bu bölgeler için zararlı olacağını belirten Levermann, yenilenebilir enerji sistemlerine geçişin kaçınılmaz olduğunu ve gezegenin sıcaklığını dengelemek için fosil yakıtlardan vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Sonuç olarak, PIK tarafından yapılan araştırmaya göre iklim değişikliği, dünya ekonomisi üzerinde ciddi zararlara yol açabilir. Özellikle karbon emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir enerji sistemlerine geçişin hızlandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde, ekonomik kayıpların artması ve iklim değişikliğinin etkilerinin daha da kötüleşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Araştırma: İklim Değişikliği Ekonomiye 2050’de Yüzde 19’luk Gelir Kaybı Getirebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!